Full Club Championship Show Results - 1st September 2018

Judge - Mr Jeff Horswell (Drakesleat)

Best of Breed

Ch Belleville Anjo Negro

Dog

OWNDER: Mrs C Thompson-Morgan & Mr E Morgan

Reserve Best in Show & Best Opposite Sex

Belleville Olhos De Anio

Bitch 

Mrs T Woodcock

Best Puppy in Show

Dragonbank Sea Ballata

Bitch

Owner:Mr R MAINLAND  

Best Veteran in Show

CH/IR Auldhelm Absolutely

Dog

OWNER: Mr JW & Mrs D A Barton & Mrs J Johns

Reserve Bitch CC in Show

Islekeepers Filho De Calice

Mrs M L SPENCER

Reserve Dog CC in Show

CH/IR Auldhelm Absolutely

Dog

OWNER: Mr JW & Mrs D A Barton & Mrs J Johns

Best Puppy Dog

Grandways River Rambler

Dog

Owner: Mrs C Green

Best Puppy Bitch

Dragonbank Sea Ballata

Bitch

Owner: Mr R MAINLAND  

Please reload

Class Results 

Class 1 - Minor Puppy Dog

1st White Water Da Estrela Do Mar from Sea Daog

      

Class 2 - Puppy Dog

1st  GREEN Mrs C A, Grandways River Rambler

      

       

Class 3 - Junior Dog

1st  Rysalka Dance Major at Brookhaven IR JUN CH

Class 4 - Yearling Dog

1st SPENCER Mrs M L, Islekeepers Filho De Calice

Class 5 - Post Graduate Dog

No entries

Class 6 - Limit Dog

1st  SPENCER Mr S M & Mrs M L, Islekeepers Gudenuff

Class 7 - Open Dog

1st  BONGIOVANNI, Mr A J & HEARD Mr J L, Ankors Badaboum
2nd MRS C & MR E THOMPSON-MORGAN & MORGAN, Hooligan Sing To Finland From Belleville (Fin Imp)

3rd MATTON, Mr & Mrs B & C Winterkloud Trouble Maker

Res SAMUELSON Mr D & Mrs A , Olhao Carlos Castro Marim

       

 

Class 8 - Champion Dog

1st  THOMPSON-MORGAN, Mrs C & MORGAN Mr E Ch Belleville Anjo Negro
2nd REDDIN, Mrs R & WILLIAMS Mr B, Rarjo Quicksilver

3rd RANDALL Mr D R & Mrs B A Ch Rysalka The Tornado At Rusara

Res MISS S J TWEEDIE, INT/IR/NL CH Fame Da Pedra Da Anixa

Class 9 - Veteran Dog

1st  BARTON & JOHNS, Mr J W &  Mrs D J & Mrs J, CH/IR CH Auldhelm Absolutely

2nd MAINLAND Mr R, Rom Rom Grand Bel Ch Dragonbank Sea Spider

 

Please reload

Class 10 - Minor Puppy Bitch

No Entries

Class 11 - Puppy Bitch

1st  MAINLAND Mr R, Dragonbank Sea Ballata

Class 12 - Junior Bitch

1st  Rusara Belle Elisabete

2nd FAHEY, Miss F & SHIRE Mr J, Bentarsna White Waves CJW18 CW18

3rd  WATTS Mr D & Mrs B, Micador I Gotta A Feeling

Class 14 - Yearling Bitch

1st SPENCER Mrs M L Islekeepers Filha De Calice

2nd ARMSTRONG Mr D, Rowanbridge Ailsa Bay

3rd JOHNS, Mrs J, Gemson Palmoa

Class 14 - Post Graduate Bitch

1st  BRADLEY Miss N A, Belleville Anjo Do Mar

2nd SMITH Mr & Mrs W J & N M, Auldhelm Clementina

3rd HULFORD Miss C, Winterkloud Lunar Eclipse

Res Auldhelm Razzamatazz

 

Class 15 - Limit Bitch

1st  WOODCOCK Mrs T, Belleville Olhos De Anio

2nd SAMUELSON Mrs A & Mr D, Somebody To Love Da Pedra Da Anixa NAF

3rd KILLILEA Miss H J, Belleville Anjo Jelo At Majesixs

Res MCGILL Miss S, Winterkloud Aurora 

VHC BISS Miss L A, Ankors Primavera

 

Class 16 - Open Bitch

1st  WATTS Mr D & Mrs B, Melfield Precious Pearl at Micador

2nd MCGILL Miss S, Winterkloud Double Trouble

3rd SMITH Mr & Mrs W J & N M Auldhelm Xquisite Sh.CM

Res ARMSTRONG Mr D Elsa Mar Da Casa Da Buba

Class 17 - Champion Bitch

1st  GREEN Mrs C A, Grandway Mistique

Class 18 - Veteran Bitch

No Entries

Please reload